Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Timp de sedere pe teritoriul Romaniei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Timp de sedere pe teritoriul Romaniei

Am dubla cetatenie, romana si canadiana, dar am venit in vizita in Romania la parinti cu pasaport canadian deoarece cel romanesc era expirat. Am voie sa stau mai mult de 90 de zile in Romania in conditii acestea?
Pasaportul canadian este singurul act de identitatea pe care il am asupra mea si pe care scrie locul nasterii (adica Romania). Este acesta o dovada ca sunt si cetatean roman?
Doar pasaportul romanesc si/sau cartea de identitate romaneasca pe care este precizata cetatenia reprezinta dovada ca sunteti si cetatean roman.
Si cum ramane cu certificatul de nastere? Presupun ca exista o evidenta a populatiei care sui-a pastrat cetatenia chiar daca locuieste in alta tara.
In textul din Legea 21/1991 zice:
"Capitolul II Dobândirea cetățeniei române
Articolul 4
Cetățenia română se dobândește prin:
a) naștere;
b) adopție;
c) acordare la cerere.
A. Prin naștere
Articolul 5
(1) Copiii născuți pe teritoriul României, din părinți cetățeni români, sunt cetățeni români.
"
Eu zic ca sunt cetatean roman chiar daca nu am pasaport, nu?
Daca tot stati 90 de zile in tara solicitati un pasaport de CRDS la serviciul de pasapoarte. ca dureaza doar 7 zile. Fiind cetatean roman aveti obligatia de a va face si documentele care decurg din aceasta. Daca doriti a fi luat drept canadian atunci trebuie sa va supuneti legislatiei romane care prevede ca trebuie sa stati doar 90 de zile.