Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Copil Minor Discapacitate
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Copil Minor Discapacitate

Buna ziua .Am un copil minor de 14 ani ,am cistigat custodia copilului in 2007 . Pensia alimentará nicodata nu a fost platita avea.drept de vizita tatalui, in romania la domicilio copilului.find cetatean italian .recunoscind Copilul. Dar mai bine de 12 ani nu mai stiu nimic de el .nu stiu daca traieste .stiu ca are domicilul un italia.Unde ma pot adresa in italia sa aflu de el ?Sau ce drepruri are copilul care ii poarta numele .Copilul avind si probleme de discapacitate ..Multumesc anticipat
Puteți să formulați o cerer prin care să solicitați exercitarea autorității părintești în mod exclusiv, având în vedere că nu cunoașteți unde locuiește și cum să comunicați cu el.
Exercita deja singura autoritatea parinteasca pt ca are copilul in incredintare, nu mai e nevoie de niciun proces.
Problema e acest copil nu beneficiaza de pensie dupa tata asa cum ar trebui .
E cam greu spre imposibil sa dati de el,
Nu aveti o adresa in hotararea judecatoareasca ?
Așa este. s-a judecat pe codul vechi. Ar trebuie formulată o cerere pentru majorarea pensiei de întreținere.

gi-jane2 a scris:

Exercita deja singura autoritatea parinteasca pt ca are copilul in incredintare, nu mai e nevoie de niciun proces.
Problema e acest copil nu beneficiaza de pensie dupa tata asa cum ar trebui .
E cam greu spre imposibil sa dati de el,
Nu aveti o adresa in hotararea judecatoareasca ?