avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Copil Minor Discapacitate
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Copil Minor Discapacitate

Buna ziua .Am un copil minor de 14 ani ,am cistigat custodia copilului in 2007 . Pensia alimentará nicodata nu a fost platita avea.drept de vizita tatalui, in romania la domicilio copilului.find cetatean italian .recunoscind Copilul. Dar mai bine de 12 ani nu mai stiu nimic de el .nu stiu daca traieste .stiu ca are domicilul un italia.Unde ma pot adresa in italia sa aflu de el ?Sau ce drepruri are copilul care ii poarta numele .Copilul avind si probleme de discapacitate ..Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 20:40, 13 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți să formulați o cerer prin care să solicitați exercitarea autorității părintești în mod exclusiv, având în vedere că nu cunoașteți unde locuiește și cum să comunicați cu el.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exercita deja singura autoritatea parinteasca pt ca are copilul in incredintare, nu mai e nevoie de niciun proces.
Problema e acest copil nu beneficiaza de pensie dupa tata asa cum ar trebui .
E cam greu spre imposibil sa dati de el,
Nu aveti o adresa in hotararea judecatoareasca ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Așa este. s-a judecat pe codul vechi. Ar trebuie formulată o cerere pentru majorarea pensiei de întreținere.

gi-jane2 a scris:

Exercita deja singura autoritatea parinteasca pt ca are copilul in incredintare, nu mai e nevoie de niciun proces.
Problema e acest copil nu beneficiaza de pensie dupa tata asa cum ar trebui .
E cam greu spre imposibil sa dati de el,
Nu aveti o adresa in hotararea judecatoareasca ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie minori in italia vviorel97 vviorel97 buna ziua, in urma divortului cu fosta sotie cele 2 fiice ale mele au fost incredintate mamei iar fosta sotie a plecat cu fetele in italia si sa recasatorit cu ... (vezi toată discuția)
Custodie copil minor ciancu ciancu Buna ziua As dori sa-mi sati un sfat. Am trait 7 ani in concubinaj cu o persoana. Din relatia noastra a rezultat un copil minor. Relaţia noastră nu a fost ... (vezi toată discuția)
Buna-autoritatea parinteasca dupa divort cristianadrian_73 cristianadrian_73 Am si eu o intrebare,Am fost casatorit am o fetita de 10 ani este incredintata mamei ei,suntem in Italia amandoi fetita este nascuta in Italia,o poate scoate ... (vezi toată discuția)