avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Garaj si teava care curge
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Garaj si teava care curge

Buna seara. Va urmaresc de mult, acum am si eu o problema si va cer ajutorul. Sunt proprietara unui garaj proprietate personala aflat la subsolul unui bloc cu doua scari. Garajul meu se afla sub scara 1. Eu sunt proprietar in scara 2. Cele doua scari isi gestioneaza fondul de rulment separat. La mine in garaj picura din teava de canalizare de la scara 1. Am anuntat presedintele de situatie. Raspuns:fac sedinta si pun in discutie reparatie serioasa, pentru ca nu se poate doar lipi. Cei din scara 1 nu participa la sedinta, nu sunt de acord sa dea bani. Eu ce pot face in acest caz?Cui sa ma adresez. NU vreau sa ajung in instanta ca mai tare mi ridic in cap.
Va multumesc de raspuns.
Cel mai recent răspuns: lumicluj , utilizator 07:38, 14 Ianuarie 2020
1-
Cele doua scari isi gestioneaza fondul de rulment separat.

Fondul de rulment reprezinta depozitul financiar cu care asociatia de proprietari achita furnizorii/prestatorii de servicii care emit lunar documente de plata
2-Dv faceti vorbire despre defectiune la instalatia generala de preluare si deversare reziduuri menajere
Instalatia respectiva se afla in garaj ,in proprietatea dv si reprezinta parte comuna
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
3-
Cei din scara 1 nu participa la sedinta, nu sunt de acord sa dea bani.

Asumarea raspunderii locuitului in imobile de locuit in comun,implica inclusiv suportarea cheltuielilor aferente intretinerii si treparatiei partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii sunt obligati sa achite c/v reparatii parti comune
In acest sens legiuitorul a impus obligatia constituirii fondului de reparatii acre se utilizeaza exclusiv pentru reparatii parti comune condominiu
4-Asociatia de proprietari este condusa de catre reprezentant legal=presedintele de asociatie care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari,in relatiile si fata de terti-inclusiv in instanta
Am uitat sa spun ca avem si doua fonduri de reparatii.
Teava este parte comuna a scarii 1, nu vad de ce nu pot sa fie de acord cu reparatia.
Presedintele nu isi asuma efectuarea lucrarii de reparare a tevii, deci ce pot sa fac in acest caz?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am si eu nevoie de o indrumare teava de sub bloc de ... Laura_dana Laura_dana Buna ziua Am si eu nevoie de o indrumare locuiesc intrun apartament nou fara subsol cu 3 scari Scara unde stau eu are probleme cu teava de canalizare adica ... (vezi toată discuția)
Fond de rulment si fond de reparatii Dum.Lore Dum.Lore Buna seara! Am si eu o nelamurire. M-am mutat de curand intr-o garsoniera si nu inteleg pentru ce este fondul de rulment 5.00lei si fondul de reparatii 5.00 ... (vezi toată discuția)
Administratorul asociatiei refuza reparatie coloana ciresel ciresel buna dimineata! o intrebare,va rog. Din cauza apei firbinti,teava de la scurgere din bucatarie,s a indoit,s a scurtat si apoi a iesit din imbinare ,fix de ... (vezi toată discuția)