avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Posibilitate reducere amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Posibilitate reducere amenda

Buna ziua.

In data de 05.01.2020 am luat o amenda de viteza. La momentul respectiv punctul de amneda era 223lei. Ulterior, cateva zile mai tarziu, guvernul a emia o ordonanta de urgență in care a plafonat punctul de amenda la 143 lei, citez: "in perioada ianuarie-31.decembrie 2020".

Am vreo sansa, prin contestatie, sa reduc amenda, folosindu ma de aceasta OUG?

Mulțumesc!
Da, pe principiul că beneficiați de legea contravențională mai favorabilă!
Chiar dacă ordonanța care a înghețat punctul de amenda la 145 lei nu cuprinde dispoziții tranzitorii.
Mulțumesc!

Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen a scris:

Da, pe principiul că beneficiați de legea contravențională mai favorabilă!
Chiar dacă ordonanța care a înghețat punctul de amenda la 145 lei nu cuprinde dispoziții tranzitorii.

Cu plăcere!
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal completat gresit ivsalex ivsalex Buna ziua. In data de 30.05.2020 am fost surprins cu viteza de 75 km/h in localitate, fiind oprit de politie. Agentul constatator mi-a aplicat 4 puncte de ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de urgenta modificare valoare punct amenda Senocico Senocico Am luat o amenda de 9 puncte (punct amenda 223 de lei). Dupa cateva zile, printr-o ordonanta de urgenta (vezi la final) punctul de amenda s-a micsoarat la 145 ... (vezi toată discuția)
Buna seara ! in data de 10.02.2023 mi-a fost intocmit un proces ... piatrabrasov piatrabrasov Buna seara ! In data de 10.02.2023 mi-a fost intocmit un proces verbal de contraventie pentru depasirea vitezei legale (in localitate) cu 57 km/h peste limita ... (vezi toată discuția)