Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA. Pot închiria camere pt sezon?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA. Pot închiria camere pt sezon?

Bună ziua!
Va rog sa ma sfătuiți in următoarea problemă:
Vreau sa închiriez sezonier cateva camere pe litoral. Mai exact 5. Am studiat informațiile disponibile pe internet, inclusiv aici pe forum. Recomandarea cea mai des întâlnită este ca daca proprietarul inchiriaza intre 1-5 camere, sa se declare ca persoana fizica simplă la ANAF si sa completeze declaratia 220. Ideea este ca eu as vrea sa desfasor această activitate in calitate de PFA sau I.I. In acest fel as putea sa tai si factura celor care doresc si as vrea sa optez pt un venit in sistem real ca sa imi pot deduce cheltuielile. Este posibil sa procedez așa sau daca devin PFA voi avea nevoie si de autorizare de la ministerul turismului, ISU, etc.... Menționez ca urmeaza sa devin PFA/I.I. (inca studiez) si pentru o alta activitate care nu are legătură cu închirierea camerelor. Deci oricum voi avea această formă de organizare. Ma gandeam ca pot profita de situație si pot adauga un cod caen si pt închirierea sezonieră. Aștept cu deosebit interes sfaturile dvs! Mulțumesc!
Mai simplu le inchiriati ca persoana fizica neinregistrata ca pfa si fara factura. Depuneti doar declaratia unica. Nu mai exista declaratia 220.
Acel pfa il infiintati pentru celelalte activtati pe care le doriti.
In declaratia unica veti avea doua tipuri de venit pe care le inregistrati la capitole separate: venitul din inchirierea in scop turistic si venitul din activitati independente (pfa).
george-neagu, moderator