Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire pamant la Piatra Neamt
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire pamant la Piatra Neamt

Buna ziua.Socrul meu a decedat acum in ianuarie. Printre actele lui am gasit un dosar cu acte pentru o suprafata 2200mp de pamant la Piatra Neamt,mostenita de la mama lui, pentru care inca platea impozit. Problema este ca am gasit o hartie din 2012 prin care ii vindea terenul cuiva care i-a dat 5000lei,dar care nu a mai facut acte de vanzare-cumparare. Socrul meu a incercat si anul trecut sa dea de urma acestui om, dar nu l-a gasit Mai poate fi facuta succesiunea pe acest pamant?
Buna ziua,
Se poate daca este vorba doar de acel act de mana si nu au fost facute demersuri la notar ( semnarea unui contrat..) sau la primarie ( modificarea titularului de ROL...).
Mergeti la primarie si vedeti situatia acelui teren, fara a aminti de acea hartie...
Oricum, domnul in cauza nu mai are ce sa solicite dupa atat timp, poate doar banii inapoi...dar si pentru asta a intervenit prescriptia...
Multumesc, asa vom face.