Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua.am si eu următoarea situație : divorț cu un copil minor la care se plătește deja pensie alimentara. Daca tatăl se recăsătorește si urmează sa aibe un alt copil, pensia alimentara pt primul se micșorează? Si cand anume : in momentul in care se naște al doilea copil sau se poate si inainte? Va multumesc
Buna ziua,
Conform art. 529 alin 2 C.Civ. : ,,Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii."
Deci din momentul nasterii altui copil se diminueaza pensia de intretinere.
Pentru 1 copil 1/4
Pentru 2 copii, fiecare va primi cate 1/6
pentru 3 copii, fiecare cate 1/6
Pentru 4 copii, fiecare cate 1/8
Si asa mai departe.
Se micșorează după ce obține tatăl o hotărâre judecătorească în acest sens, clar după ce se maște minorul!