Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire salariata din cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire salariata din cic

Buna ziua,
avem o salariata care pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa revina din CIC in luna februarie 2020. Inainte de a ramanea in CIC a fost incadrata ca si translator, acum la momentul revenirii salariatei din CIC nu mai avem nevoie de translator, i se va oferi alt post dar nu stim daca il va accepta. In cazul in care nu va accepta noul post se poate face incetarea contractului individul de munca?
Potrivit legii , salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

In cazul in care s-a desfiintat locul de munca, angajatorul va trebui, mai intai, sa va ofere un alt loc de munca echivalent.