Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Buna ziua!
Am si eu o intrebare daca sunt in concediu creștere copil si am ramas din nou gravidă mai pot beneficia de indemnizatie din nou.
O sa nasc al 2 lea copilaș pana in cei 2 ani de concediu.
Va multumesc !
Buna ziua,
Da.
Pe perioada suprapunerii celor doua concedii o sa primiti, pe langa indemnizatie, si un stimulent.
Beneficiati de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizația lunară.

Pe perioada suprapunerii, cuantumul indemnizației lunare se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, pentru fiecare dintre copii (n.m., 1250 lei), începând cu cel de-al doilea.
Va multumesc pentru raspuns !