Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Somatie casa de asigurari pt. AF
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Somatie casa de asigurari pt. AF

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ....
In septembrie 2002 am deschis un AF, care a functionat ca magazin alimentar pana in iulie 2007, atunci cand am inchis AF-ul.
Acum, dupa atata timp am fost somata si am primit instiintare acasa cum ca n-am platiti la Casa de Asigurari de Sanatate. Sunt nevoita sa achit? Majorarile sunt mai mari decat taxa, as avea de plata 3100 lei.
Si ... de ce nu mi s-a spus nimic atunci cand am inchis AF-ul in 2007?

Va rog sa ma ajutati cu o explicatie si un sfat.

din pacate trebuie sa achitati suma , ei acuma au descoperit cand sau adunat sume mai mari ca aveti de plata si intradevar majorarile de intarziere sau adunat de la data de atunci si pana la zi, cel mai bine ar fi sa mergeti la fata locului sa vedeti ce puteti face si cu acele majorari de intarziere si sa le expuneti problema si sa ajungeti la intelegere de plata

Nu am reusit sa ajungem la o intelegere. Am cerut o recalculare a sumei dar nu m-a ajutat prea mult deoarece mi-a scazut totalul de plata cu 100 lei. Nici nu accepta o esalonare a datoriei.
Daca e asa cum spuneti ca nu exista nici o speranta in acest sens atunci va trebui sa platesc suma integrala.
va sugerez sa platiti debitul datorat prima data, si apoi sa achitati majorarile de intarziere, deoarece suma care nu a-ti platit-o genereaza in continuare majorari pana la achitarea debitului
Va multumesc tare mult pentru raspuns!
Mai am o intrebare ... Am fost in audienta si la Director si mi-a spus ca trebuie sa platesc integral, toata suma pana la sfarsitul anului.
Daca as putea plati in 2 transe asa cum mi-ati spus ar fi bine...
mergeti tot la dansul si ii spuneti ca veti plati in doua transe , sunt sigura ca va accepta, aveti incredere in dumneavoastra !
succes!