Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere impotriva rezolutiilor procurorului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere impotriva rezolutiilor procurorului

Buna ziua,

Unchiul meu a depus o plangere la procuratura impotriva parintilor mei pentru tulburare de posesie. In urma cercetarilor facute de de politie, procuratura a dat rezolutie de neincepere a urmaririi penale. Nemultumit , unchiul a contestat solutia, si la aceasta contestatie prim-procurorul a dat tot rezolutia de neincepere a urmaririi penale. Astazi parintii mei au primit citatie prin care sunt chemati in calitate de intimat pentru Fond- plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata ( art 278 ind. 1 C.p.p). Ce trebuie sa faca parintii mei? Cum vedeti rezolvarea acestei situatii? Multumesc
@dorians, Art. 278 indice 1 , litera c , Cod pr. penala :). poate ne spuneti mai detaliat si datorita caror cauze nu se poate.
decizia XLVIII/2007
Nu ar avea cine sa puna in miscare actiunea penala care este strict atributul procurorului
Aveti dreptate... mea culpa. Am omis faptul ca de la inceput s-a dispus neinceperea urmaririi penale , astfel incat nu exista nici actiune penala pornita.
Sa inteleg ca actiunea va fi respinsa?
Nu neaparat, ci doar ca instanta nu poate retine cauza spre judecare, deoarece nu a fost inceputa urmarirea penala. Instanta poate insa trimite cauza procurorului in vederea inceperii urmaririi penale, daca va considera necesar.
@dorians , dar alin. 9 , art 278 indice 1 ? referitor la plangerea persoanei, care ar putea constitui act de sesizare a instantei.
ContSters47264, utilizator