Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere din CIC

Buna ziua,

Cumnata mea s-a intoarce la servici peste 3 zile . Ea inainte sa intre in cic a fost Sef de Sector si acum la intoarcere iau spus ca doar ca Sef de Echipa au loc .

Intrebarea mea este au voie sa ii umble la salar ??????
Daca i-au desfiintat postul initial ea trebuie sa fie deacord cu alta varianta sau nu. In cazul in care nu este deacord merge in somaj. Normal ca alt post are alta salarizare.
Postul nu este desfiintat ... este cine pe postul acesta doar ca au decazut cu un nivel .....adica cine a fost sef de sector acum sunt maistri , nicidecum sefi de echipa........

Am inteles ca i se ofera alt post. dar au voie sa ii scada si din salar .......??????
O modificare de functie implica, de obicei, si o modificare a salariului.

Dar, orice modificare a clauzelor CIM se face prin act aditional semnat de ambele parti.
daca cumnata dvs semneaza inseamna ca este de acord cu modificarile propuse.
Daca postul nu a fost desiintat, atunci societatea este obligata sa o primeasca pe acelasi post indiferent de persoana care il ocupa in prezent (a tinut locul)
am inteles , atunci poate sa fie de acord cu postul dar sa nu semneze scaderea de salar .