Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prescriere/anulare suma de bani care apare pe tabelul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prescriere/anulare suma de bani care apare pe tabelul cu cote întreținere de peste 5 ani

Cum pot cere revocarea unui act prin care mi se cere achitarea unei sume de bani care apare pe tabelul cu cheltuieli de întreținere de aproximativ 5 ani.
Pot cere si în instanță, pe contencios administrativ anularea?
Multumesc!
Prescrierea trebuie constata de o instanta, nu se poate argumenta altfel. Pe contencios numai daca e vorba acte emise de organe ale administraţiei publice.
În concluzie, trebuie sa dau în judecată asociația de proprietari pentru ca instanță sa constate prescrierea?
1-Pentru a putea solicita instantei sa dispuna hotarare pentru interventia termenului de prescriptie de 3 ani,este obligatoriu sa detineti dovada ca in acest interval asociatia de propietari nu a desfasurat acte si actiuni cu scopul recuperarii sumelor cu titlu de restanta
2-Daca in termneul legal prevazut,asociatia de proprietari nu a inteles sa desfasoare procedura legala de recuperare debit,aveti dreptul sa promovati actiune in instanta cu obligatia de "a face"
ynocentta, utilizator
Faptul că suma pretinsă apare în fiecare lună pe foaia de întreținere, de peste 5 ani, ca restanta lucrări (la care nu se percepe nici o penalizare) reprezinta un act sau acțiune de recuperare a acesteia?
Multumesc!

ynocentta a scris:

1-Pentru a putea solicita instantei sa dispuna hotarare pentru interventia termenului de prescriptie de 3 ani,este obligatoriu sa detineti dovada ca in acest interval asociatia de propietari nu a desfasurat acte si actiuni cu scopul recuperarii sumelor cu titlu de restanta
2-Daca in termneul legal prevazut,asociatia de proprietari nu a inteles sa desfasoare procedura legala de recuperare debit,aveti dreptul sa promovati actiune in instanta cu obligatia de "a face"