avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prescriere/anulare suma de bani care apare pe tabelul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prescriere/anulare suma de bani care apare pe tabelul cu cote întreținere de peste 5 ani

Cum pot cere revocarea unui act prin care mi se cere achitarea unei sume de bani care apare pe tabelul cu cheltuieli de întreținere de aproximativ 5 ani.
Pot cere si în instanță, pe contencios administrativ anularea?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Livia Costescu , utilizator 17:15, 18 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prescrierea trebuie constata de o instanta, nu se poate argumenta altfel. Pe contencios numai daca e vorba acte emise de organe ale administraţiei publice.
În concluzie, trebuie sa dau în judecată asociația de proprietari pentru ca instanță sa constate prescrierea?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1-Pentru a putea solicita instantei sa dispuna hotarare pentru interventia termenului de prescriptie de 3 ani,este obligatoriu sa detineti dovada ca in acest interval asociatia de propietari nu a desfasurat acte si actiuni cu scopul recuperarii sumelor cu titlu de restanta
2-Daca in termneul legal prevazut,asociatia de proprietari nu a inteles sa desfasoare procedura legala de recuperare debit,aveti dreptul sa promovati actiune in instanta cu obligatia de "a face"
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Ianuarie 2020
ynocentta, utilizator
Faptul că suma pretinsă apare în fiecare lună pe foaia de întreținere, de peste 5 ani, ca restanta lucrări (la care nu se percepe nici o penalizare) reprezinta un act sau acțiune de recuperare a acesteia?
Multumesc!

ynocentta a scris:

1-Pentru a putea solicita instantei sa dispuna hotarare pentru interventia termenului de prescriptie de 3 ani,este obligatoriu sa detineti dovada ca in acest interval asociatia de propietari nu a desfasurat acte si actiuni cu scopul recuperarii sumelor cu titlu de restanta
2-Daca in termneul legal prevazut,asociatia de proprietari nu a inteles sa desfasoare procedura legala de recuperare debit,aveti dreptul sa promovati actiune in instanta cu obligatia de "a face"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere datorii asociatie raul2 raul2 Buna ziua Am o datorie la asociatie de 2500lei din 2013 pana in prezent si in data de 22 aprilie am primit o somatie de plata........daca se ajunge in ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.as dori și eu un răspuns la următoarea intrebare:dacă ... Miky 74 Miky 74 Bună ziua.As dori și eu un răspuns la următoarea intrebare:dacă un număr de locatari nu își plătesc întreținerea la care se adaugă și ... (vezi toată discuția)
Despre penalitati la intretinere Oana Scurtu Oana Scurtu Buna ziua! Am cheltuielile platite la zi, dar am penalitati restante si in suma mare. Va rog sa imi spuneti daca exista vreo lege in care daca nu ai restante ... (vezi toată discuția)