avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate in arest la domiciliu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate in arest la domiciliu

Buna ziua! As dori sa stiu care este statutul, din punct de vedere al asigurarilor de sanatate, al persoanelor aflate in arest la domiciliu.
Cel mai recent răspuns: Florin0684 , utilizator 00:54, 20 Ianuarie 2020
Legea nr.95/2006
art.224
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției, în condițiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare:
...
j) persoanele care execută o pedeapsă privativă de libertate sau se află în arest preventiv în unitățile penitenciare, precum și persoanele care se află în executarea unei măsuri educative ori de siguranță privative de libertate, respectiv persoanele care se află în perioada de amânare sau de întrerupere a executării pedepsei privative de libertate;
.....

(2) Categoriile de persoane care nu sunt prevăzute la alin. (1) au obligația să se asigure potrivit prezentei legi și să plătească contribuția la asigurările sociale de sănătate în condițiile Legii nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.

Cornel Vasile a scris:

Legea nr.95/2006
art.224
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției, în condițiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare:
...
j) persoanele care execută o pedeapsă privativă de libertate sau se află în arest preventiv în unitățile penitenciare, precum și persoanele care se află în executarea unei măsuri educative ori de siguranță privative de libertate, respectiv persoanele care se află în perioada de amânare sau de întrerupere a executării pedepsei privative de libertate;
.....

(2) Categoriile de persoane care nu sunt prevăzute la alin. (1) au obligația să se asigure potrivit prezentei legi și să plătească contribuția la asigurările sociale de sănătate în condițiile Legii nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.


Dupa textul de lege, se pare ca nu beneficiaza de asigurare. Dar totusi, arestul la domiciliu este tot o masura preventiva restrictiva, difera doar locul unde se desfasoara. Nu moti munci sa iti asiguri un venit, prin urmare nu poti plati contributii de sanatate. Textul de lege mi se pare neconstitutional. Sa ma lamuriti daca nu am inteles bine.
Ultima modificare: Luni, 20 Ianuarie 2020
Florin0684, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara. sunt insarcinata si trebuie sa nasc in aceasta perioada, ... Ionela 20 Ionela 20 Bună seara. Sunt insarcinata si trebuie sa nasc in aceasta perioada, soțul meu este în concediu pentru crestere copil pana la 2 ani și ar dori sa ma ... (vezi toată discuția)
Cass student crengutamirela crengutamirela Poate sa fie coasigurat o persoana de 27 ani (studenta anul 3) ca sa beneficieze de asigurari de sanatate? Sau care este modalitatea sa poata fi asigurata la ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal in somaj? MihaelaOP MihaelaOP Buna ziua! Sunt insarcinata in 4 luni si jumatate si firma la care lucrez se inchide in cateva zile. Daca intru in somaj am in continuare asigurare medicala? ... (vezi toată discuția)