Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie persoana decedata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie persoana decedata

Buna ziua,va rog respectuos sa-mi comunicati,daca familia unei peroane decedata beneficiaza de drepturi,in conditia in care decedatul nu avea inca dreptul la pensie pentru limita de varsta,avea 62 ani la data decesului,fusese bolnav,nu avea pensie de boala,activitatea si-a intrerupt-o cand s-a imbolnavit.Mentionez ca sotia defunctului lucreaza,iar fiica a terminat facultatea,are 24 ani.

Va multumesc.
Familia are dreptul la moștenire.