avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plangere administrator bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plangere administrator bloc

Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu 9 etaje la parter, orice teava comuna sparta i-mi inunda apartamentul .In decurs de un an 6 inundatii de la etajele superioare. Doamna administrator nu vrea sa rezolve problema fiindca un locator nu vrea sa sparga faianta din baie asa sustine dumneaiei. Cum as putea sa-l oblig pe vecin sa reparea teava si cine suporta cheltuielile teava fiind comun ade alimentare cu apa rece.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:42, 19 Ianuarie 2020
Pentru corecta si completa dv informare,studiati atent disp L nr 196/2018
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta decizionala
Administratorul de bloc este simplu angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Administratorul de imobil nu detine autoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere executarea de acte si actiuni
Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna decizii,acte si actiuni astfel incat sa asigure starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu
Exista dispozitie expresa in L nr 196/2018 care prevede modalitatea de interventie la partea comuna de instalatii prin manopera in proprietatea privata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salut tuturor. am o problemă cu proprietarul de la apartamentul ... CosminGabriel93 CosminGabriel93 Salut tuturor. Am o problemă cu proprietarul de la apartamentul de sub apartamentul meu. Dânsul a făcut unele renovări prin apartament și cel mai ... (vezi toată discuția)
O problema cu administratorul de bloc... bogatasu79 bogatasu79 Buna ziua! Ma numesc Serbu Cristi si am o problema cu administratorul de la blocul unde locuiesc. M-am mutat de 3 luni in acest bloc. Atunci cand m-am mutat am ... (vezi toată discuția)
Modificari sistem incalzire in apartament. buna ziua! am un vecin ... vitalsmart vitalsmart Modificari sistem incalzire in apartament. Buna ziua! Am un vecin care locuieste la un etaj inferior, vecin care si-a scos caloriferele si a instalat un ... (vezi toată discuția)