Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salut tuturor. Am o problemă cu proprietarul de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salut tuturor. Am o problemă cu proprietarul de la apartamentul ...

Salut tuturor. Am o problemă cu proprietarul de la apartamentul de sub apartamentul meu. Dânsul a făcut unele renovări prin apartament și cel mai proprabil a atins țeava de scurgere care leagă toate apartamentele. Și de prin luna Ianurie, uneori nu mereu, îi mai curge apă prin tavan de la scurgere. Treaba este că eu n-am efectuat nicio reparție sau întreținere la țeava de scurgere și mai ales pe când s-au întâmplag acestea, eu eram plecat în voiaj. Dar pe cât am fost în voiaj, s-au ocupat ai mei ca să rezolve problema deși proprietarul care declara că este instalator, a spus că a rezolvat și a dispărut până în luna Mai. Iar au apăru t probleme și am chemat doi instalatori care să rezolve problema, doar că acest proprietar refuză să spargă ca să se verifice țeava, motivând că este vina mea, dar cerința asta de a se sparge ca să se verifice țeava vine din partea instalatorilor. După ce n-am rezolvat ceva, am fost amenințat cu datul în judecată că refuz să remediez situația. Am discutat cu administratorul de bloc că proprietarul refuză să primească instalatori să se remedieze situația dar el zice că și pe el nu-l lasă sâ verifice țeava știind de problema asta de ceva timp. Și vreau ca să depun o plângere în acest sens că put și simplu n-are logică ceea ce cere, ceea ce face și ceea ce insinuează despre mine. Vreau să fac plângere în acest sens. Cum se procedează ?
Mulțumesc pentru timpul acordat.
CosminGabriel93, utilizator
Buna ziua, il puteti chema in judecata pentru ca instanta sa il oblige sa efectueze lucrarile de reparatie. In cadrul procesului, se va face o expertiza care sa demonstreeze ca lucrarile sunt necesare din interiorul apartamentului sau.
1-Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatie ide proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
In cazul situatiilor care implica starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu sesizarile se adresaza asociatiei de proprietari respectiv presedintelui de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna masuri in consecinta
2-
Am o problemă cu proprietarul de la apartamentul de sub apartamentul meu

Daca defectiunea este la nivelul inferior apartamentului dv ce probleme aveti dv?
3-Conform disp L nr 196/2018 proprietarul este obligat sa asigure accesul reprezentantului asociatiei de proprietari pentru interventii la partea comuna de constructii si de instalatii
Atat timp cat defectiunea este la vecin ,cine va ameninta cu datul in judecata?
4-Sesizati oficial presedintele de asociatie despre problema,solicitati numar inregistrare sau semnatura de preluare sesizare
5-Daca nu puteti solutiona amiabil la nivelul imobilului de locuit in comun,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
Succes !

ynocentta a scris:

1-Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatie ide proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
In cazul situatiilor care implica starea tehnica a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu sesizarile se adresaza asociatiei de proprietari respectiv presedintelui de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna masuri in consecinta
2-
Am o problemă cu proprietarul de la apartamentul de sub apartamentul meu

Daca defectiunea este la nivelul inferior apartamentului dv ce probleme aveti dv?
3-Conform disp L nr 196/2018 proprietarul este obligat sa asigure accesul reprezentantului asociatiei de proprietari pentru interventii la partea comuna de constructii si de instalatii
Atat timp cat defectiunea este la vecin ,cine va ameninta cu datul in judecata?
4-Sesizati oficial presedintele de asociatie despre problema,solicitati numar inregistrare sau semnatura de preluare sesizare
5-Daca nu puteti solutiona amiabil la nivelul imobilului de locuit in comun,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
Succes !

Problema este că domnul proprietar de la apartamentul de sub apartamentul meu a efecuat unele renovări și a schimbat țeava de scurgere care leaga țeava principală care este de la etajul 7 până la parter și mai departe. În urma acestor renovări, cred că a făcut ceva ce a deranjat țeava de scurgere că deseori are unele umezeli pe tavan. Am încercat să remediez problema, doar că el refuză mereu ca să spargă acolo la țeava de scurgere ca să se schimbe pe motiv că este problema mea și nu a lui. Mai specific că domnul când a astupat acea zonă unde se află țeava, a pus ciment nou și etc, de nu se poate efectua nicio altă lucrare fără să se spargă acolo. Chiar dacă am chemat instalatori ca să remedieze probleme, ambi instalatori mi-au spus că trebuie sparg și la vecin ca să se schimbe că altfel nu se poate. Am anunțat și administratorul dar dânsul nu poate să facă ceva fiindcă acest proprietar de la apartament refuză să-l primească să constate situația. Totodată proprietarul de la acest apartament ma amenințat cu datul în judecată că eu refuz să remediez situația. Și ca să mă acopăr, am făcut plângere la administrator, asociația de proprietari ca să pot avea o hârtie la mână ca să mă acopăr în caz de judecată. Administratorul zice că nu pot face mai mult de atât că nici pe el nu-l primește să constate acolo situația. Aș dori să mă adresez totuși președinta de scară să pot avea o hârtie la mână cum că plângerea mea a fost luată în primire, cu semnătură și ștampilă să fiu acoperit. Din câte văd, nici administratorul nu pare să coopereze când am zis că vreau o hârtie prin care plângerea mea a fost luată în considerare.