avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

in caz ca nu exista testament cine ma mosteneste ? Nu am parinti in viata, nu am copii, nu am fost casatorita. Traieste o matusa, cativa verisori primari, copilul nasei de botez si niste verisori vitregi.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:23, 20 Ianuarie 2020
Fratii, nepotii de la frati
Fratii si surorile bunicilor
Unchii si matusile
Verii primari (adica parintele lor este frate cu parintele dvs)
Exact in aceasta ordine.
Restul din cei enumerati de dvs nu au nicio legatura. Nici macar nu sunteti rude.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Identificarea moștenitorilor simioncarmen simioncarmen mama cu tatal vitreg au construit o casa. Eu sunt unica fiica (din partea mamei), tatal vitreg nu are rude de gradul 1. Dupa moartea lor cine mosteneste casa? ... (vezi toată discuția)
Testament persoana fara urmasi si parinti decedati ma_ria ma_ria Buna ziua, sunt necunoscatoare in ce priveste variantele testamentare/mostenire: daca o persoana nu are urmasi si parintii ei sunt decedati, cine vine la ... (vezi toată discuția)
Cum se stabilesc mostenitorii daca decedatul nu are copii, dar traieste mama acestuia? SurduLaurentiu SurduLaurentiu Buna seara, Cum se stabilesc mostenitorii daca decedatul nu a fost casatorit si nu are copii, insa mama acestuia traieste? Multumesc, Alina (vezi toată discuția)