Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asiguratorul nu vrea să preautorizeze o intervenție ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asiguratorul nu vrea să preautorizeze o intervenție chirurgicală

Am o asigurare privată și trebuie să fac o intervenție chirurgicală în zona lombară. Am decis să fac intervenția într-un spital privat. Conform asigurării, intervenția trebuie preautorizată de asigurator. Asiguratorul refuză să facă aceasta deoarece acum 9 ani medicul de familie mi-a dat o trimitere pentru o radiografie la coloana lombară și a scris în fișă "discopatie lombară". Acest diagnostic nu a fost confirmat de acea radiografie și atunci mi s-a zis că nu am nimic la coloană. Medicul de familie a trecut rezultatul radiografiei și în fișă. Asiguratorul susține că am avut o condiție preexistentă pe care nu am declarat-o la încheierea contractului și ignoră orice argument sau dovadă contrară. Ce pot să fac?
pfa_it_bucuresti, utilizator