Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor legal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor legal

In anul 1990 urmare a decesului tatalui meu, am deschis succesiunea impreuna cu mama mea si fratele meu. In urma dezbaterii mi-a revenit intreaga masa succesorala prin renuntarea mamei si fratelui.

In anul 1995 fratele meu a decedat. Mentionez ca in anul 1986 fratele meu a divortat, copilul acestuia ( n.1984 ) cit si apartamentul in care locuiau fiind incredintat fostei sotii. In urma divortului, fratele s-a mutat la domiciliul parintilor mei. Cu exceptia partciparii la inmormantare, atit fiul, fosta sotie cit si parintii acesteia nu au mai avut nici o relatie cu fratele meu respectiv familia noastra.

In anul 1996 a decedat si mama. Mentionez ca m-am ocupat singur de ingrijirea si inmormintarea fratelui si a mamei.

In Septembrie 2004 am deschis succesiunea dupa frate si mama, obtinind in luna Octobrie 2004 certificatul de mostenitor. Mentionez ca masa succesorala a fost casa batraneasca si terneul aferent apartinind bunicilor mei paterni, la sat.

In luna Septembrie 2005, in numele fiului fratelui meu sunt dat in judecata cerindu-se anularea certificatului de mostenitor si parte din mostenire dupa mama mea, invocindu-se calitatea de mostenitor prin reprezentare. Precizez ca procesul este inca pe rol, la toate sedintele participind din partea reclamantului, avocatul si bunicii materni ai reclamantului, dar niciodata reclamantul insusi.
Intrucit la la acest moment instanta a solicitat expertiza, presupun ca hoatarirea se va da in favoarea partii reclamante, respectiv partajarea.
Consider ca certificatul de mostenitor mi-a fos emis perfect legal, ca indreptatit unic prin acceptare tacita, ce ma sfatuti sa fac ?
Cu stima si multumiri,
Andrei
Faptul ca instanta a cerut expertiza nu consider a fi un semn ca ar admite actiunea reclamantului. Ce obiective s-au stabilit pentru aceasta expertiza?
Inteleg ca actiunea vizeaza anularea certificatului de mostenitor dupa mama (2004), pentru ca dupa tata ceilalti mostenitori (fratele si mama) au renuntat in favoarea ta.
Cred ca puteti sa cereti contraexpertiza, daca este cazul.
Ar fi de stiut daca reclamantul a fost citat la dezbaterea succesiunii in 2004. Daca a fost instiintat si nu s-a prezentat, este in favoarea ta. Daca insa nu a stiut, are ceva sanse.
Depinde care este valoarea acestei parti din mostenire pe care o pretinde, ca sa-ti dau un sfat.
Daca nu este o valoare mare ai putea sa inchei o tranzactie cu ei, in fata instantei, sa le dai niste bani si sa scapi de costurile procesului. Instanta ar lua act de intelegerea partilor si ar pronunta o hotarare de expedient, pentru care nu exista cale de atac.

Daca nu,
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si fac urmatoarele precizari.
-Obiectivul expertizei il reprezinta un grup de 4 incaperi ( total 32 mp ! ) dintr-un corp de casa, terenul intravilan aferent 1500 mp si un alt teren extravilan cca 3000 mp.
-Certificatul de mostenitor este comun atit pentru frate cit si pentru mama, obtinut in aceasi dezbatere succesorala, actiunea vizind doar partea mamei.
-Reclamantul nu a fost citat la dezbaterea succesiunii, invocind intradevar la deschiderea actiunii impotriva mea ca a aflat de moartea tatalui respectiv a bunicii paterne doar cu trei saptamini in urma
( am precizat anterior ca incepind de la data divortului 1986 atit fiul, fosta sotie cit si parintii acesteia nu au mai avut nici o relatie cu fratele meu respectiv familia noastra, cu exceptia partciparii acestora la inmormantare ! ). Presupun ca invocarea faptului ca nu a stiut, evident total neadevarata, trebuie probata in instanta.
-referitor la valoare, in 1991 actuala masa in discutie a fost expertizata la cca 130.000 lei
Ma intreb ca nespecialist, consider ca prescrierea dreptului de actiune succesorala dupa 9 ani ( ! ) ar fi trebuit avut in vedere de instanta ( reclamantul nu si-a exprimat cf. Legii nici tacit nici expres optiunea succesorala, nu a fost impiedicat sa si-o exprime, a stiut de moartea tatalui si a bunicii materne prin prezenta ).
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ?

Cu multe multumiri
Andrei.
Cauta dovezi ca a stiut. De fapt, trebuia chemat la dezbaterea succesiunii. S-ar putea sa aiba sanse daca asa stau lucrurile. Notarul ce a facut? Sau nu ati declarat ca mai exista un mostenitor? Ceva s-a intamplat acolo.
El poate sa faca cerere de repunere in termenul de prescriptie, daca are motive temeinice, iar instanta poate sa i-o admita, daca se dovedeste ca el (reclamantul) nu a avut nici o culpa.
Eu trebuie sa caut eu dovezi ca pirit, ca reclamantul nu a stiut de moartea tatalui si a bunicii ?
Consider ca instanta trebuia sa-i ceara lui aceste dovezi cind m-a reclamat.

Am dezbatut succesiunea dupa trecerea celor sase luni (termenul de acceptare), reclamantul fiind de 8 ani strain de mostenire, respectiv renuntator la mostenire (nu a acceptat in termen de sase luni de la deces).

Este posibil ca instanta sa admita o cerere de repunere in termenul de prescriptie fara dovezi din partea reclamantului ?
Pentru afirmatia reclamantului din chemarea in judecata “...am aflat despre decesul tatalui meu si abunicii paterne in urma cu foarte scurt timp, respectiv aprox. trei saptamini” nu trebuia probata ?

Va citez dintr-o decizie a CAB pe o speza similara:
“ In situatia in care succesibilul nu accepta mostenirea in termenul de 6 luni prevazut de art. 700 alin. 1 Cod civil, el ramine strain de mostenire ca efect al prescriptiei dreptului de optiune succesorala.
Fiind strain de mostenire, acest succesibil nu are nici calitatea procesuala de a cere imparteala masei succesorale.
Faptul necunoasterii, de catre fiica a datei mortii tatalui sau, nu are nici o influenta asupra cursului prescriptiei cita vreme aceasta nu a mentinut cu parintele ei legaturi de natura sa-i permita, in mod normal, cunoasterea, in timpul util, a unui asemenea eveniment si nu justifica repunerea ei in termenul de optiune succesorala. “

Deci ?
Eu trebuie sa caut eu dovezi ca pirit, ca reclamantul nu a stiut de moartea tatalui si a bunicii ?
Consider ca instanta trebuia sa-i ceara lui aceste dovezi cind m-a reclamat.

Am dezbatut succesiunea dupa trecerea celor sase luni (termenul de acceptare), reclamantul fiind de 8 ani strain de mostenire, respectiv renuntator la mostenire (nu a acceptat in termen de sase luni de la deces).

Este posibil ca instanta sa admita o cerere de repunere in termenul de prescriptie fara dovezi din partea reclamantului ?
Pentru afirmatia reclamantului din chemarea in judecata “...am aflat despre decesul tatalui meu si abunicii paterne in urma cu foarte scurt timp, respectiv aprox. trei saptamini” nu trebuia probata ?

Va citez dintr-o decizie a CAB pe o speza similara:
“ In situatia in care succesibilul nu accepta mostenirea in termenul de 6 luni prevazut de art. 700 alin. 1 Cod civil, el ramine strain de mostenire ca efect al prescriptiei dreptului de optiune succesorala.
Fiind strain de mostenire, acest succesibil nu are nici calitatea procesuala de a cere imparteala masei succesorale.
Faptul necunoasterii, de catre fiica a datei mortii tatalui sau, nu are nici o influenta asupra cursului prescriptiei cita vreme aceasta nu a mentinut cu parintele ei legaturi de natura sa-i permita, in mod normal, cunoasterea, in timpul util, a unui asemenea eveniment si nu justifica repunerea ei in termenul de optiune succesorala. “

Deci ?