Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Fundatie

Buna seara, am un nepotel care operat de la 2 ani de hidronefroza la ambi rinichi, in prezent are 9 ani, iar diagnosticul sau s-a agravat lent, in prezent rinichiu drept functioneaza 1% iar stangul mai putin de 80%, medicul sau specialist de la Timisoara a spus ca in scurt timp v-a fi pus pe lista de trasplant, as vrea sa infintez o fundatie sau organizatie unde as putea alaturi de prieteni si cunoscuti sa-i spangem niste bani pentru cand v-a fi nevoie, Nu ma pricep cum si ce sa facem sa putem strange si cei 2%, de la cine doreste si poate sa ne ajute, VA ROG SA MA SFATUITI!
va puteti face o idee ref ce presupune infiintarea unei asociatii non-profit aici ( atentie ca fata de ce scrie in ghid, intre timp se cere la infiintare si o declaratie notariala ref. cine e "beneficiarul real" si copii certificate ale actelor de identitate ale fondatorilor) [ link extern ]