Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce pot face ptr a lua pensie alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce pot face ptr a lua pensie alimentara?

Menționez faptul ca el nu este trecut ca și tata în certificatul de naștere fetita mea are 14 ani. Pensia o sa o plătească de când îl dau în judecata?
Bună ziua!
Trebuie să demarați o acțiune în stabilirea filiației, dar în cadrul aceluiași proces se va stabili și pensia de întreținere, legăturile personale, etc.
Stimata doamna,

Actiunea este denumita ce trebuie promovata se numeste actiune in vederea stabilirii filiatiei fata de tata, a unui minor din concubinaj.

Odata determinata paternitatea, locuinta minorului poate fi stabilita la dumneavoastra.

Pensia de intretinere este in cuantum de 25 % din venitul net efectiv, nu mai putin de salariul minim pe economia nationala.

In probatiune, uzati de inscrisuri, interogatoriu, martori, expertiza medico-legala.

Expertiza poate fi evitata arareori, in situatii exceptionale, daca probatoriul administrat este unul cert, relevant, asa incat paternitatea poate fi conturata in acest mod.

Examenul serologic complex va costa 840 LEI , insa forta probanta nu este atat de clara, de evidenta, cel mai mare grad de probabilitate avandu-l expertiza tip ADN, insa aceasta este mai costisitoare, tariful fiind de 2700 lei.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat