Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Avariere imobil
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Avariere imobil

Buna ziua! In urma unei avarii la conducta de apa din strada s-a deteriorat imobilul in care locuiesc. Aceștia au deschis un dosar de daune către compania de asigurări cu care au contract. După expertize și analize aceștia din urma ne-au respins dosarul. Ne consideram nedreptățiți odată ce avaria conductei a fost la aproximativ un metru de imobil, deteriorarea casei a început odată cu avaria și a încetat după repararea conductei și uscarea pământului. Ce putem face in aceasta situație?
Puteti actiona in instanta si obliga societatea de asigurari sa va despagubeasca, daca se va dovedi legatura de cauzalitate dintre avarie si distrugerea casei dumneavoastra.
aveti nevoie de o expertiza tehnica pentru a stabili cauzalitatea. pe concluziile acesteia va veti putea baza actiunea in instanta.

Lavinia Oana a scris:

Puteti actiona in instanta si obliga societatea de asigurari sa va despagubeasca, daca se va dovedi legatura de cauzalitate dintre avarie si distrugerea casei dumneavoastra.

Eu nu am contract cu societatea de asigurări, ci cu cea de distribuire a apei! Oare prin Protecția consumatorului nu se poate face nimic?