avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SE POATE EFECTUA SUCCESIUNE FARA PREZENTA ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SE POATE EFECTUA SUCCESIUNE FARA PREZENTA MOSTENITORILOR?

Buna ziua,
Unicul frate decedat.Subsemnatul doreste se faca succesiunea.
Cumnata,sotia fratelui decedat ,spune ca nu este interesata de absolut nimic dar refuza sa vina in tara la notar,locuieste in Italia.
Se poate demara succesiunea in aceste conditii?
O pot cita in instanta pentru acest lucru?
Cum se poate rezolva problema ?
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 18:15, 21 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La notar, nu.
Contactați un avocat și va adresați instanței.
In cazul im care nu puteti dezbate succesiunea la notar singura soluție este instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Elenarom Elenarom Referitor succesiune după frate Fratele meu a decedat in 2012 fara sa aibă copii A rămas sotia lui , sora mea si eu , in calitate de ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune orsaia2006 orsaia2006 Buna ziua,am si eu o intrebare ,daca ma puteti ajuta ....am un frate care a decedat acum 7 ani ,iar sotia nu a deschis succesiune ,acum 1 luna a decedat si ... (vezi toată discuția)
Succesiune - certificat calitate de mostenitor, mandat-imputernicire Epuree Epuree Ziua ziua, Vream sa dezbatem succesinea pe ambi parinti, suntem 5 frati, din care: - un frate mort (predecedat) inaintea ambilor parinti ( la rindul lui ... (vezi toată discuția)