Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Camere video versus camere video
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Camere video versus camere video

Imaginile camerelor video instalate pe o proprietate pot fi folosite in instanta ca probe in cazul unor infractiuni. Cele instalate de autoturisme nu pot fi folosite ca probe in cazul unor contraventii. Cel putin asa am inteles dupa vizionarea unui post Tv. Ceva nu este logic. Am inteles eu gresit sau ? Ma puteti ajuta. Multumesc
e o diferenta intre infractiuni, care sunt penale, si contraventii, care nu sunt. in al doilea rand, nu toate camerele fixe sunt " probatorii", ele trebuind instalate de firme autorizate de politie si exploatate/ intretinute corespunzator, de aceleasi firme. ceea ce pentru camerele auto nu prea e aplicabil
adriandimitriu, utilizator
Imaginile stocate de sistemele de supraveghere private reprezinta dovada savarsirii anumitor evenimente care pot fi incadrate sub incidenta civila sau penala de catre autoritatile in drept
Poate fi proba in anumite conditii.
Fiind proba poate fi folosită la proces.
Probele trebuie însă incuviintate de instanta pentru a se administra in mod nemijlocit in fata acesteia.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
La coltul balconului am 2 camere video cu care imi supraveghez masina,locul de parcare fiind mereu altul dar in interiorul perimetrului observat de camere.Zilele trtecute imi vineo adresa de la Politia municipiului prin care imi solicitau filmarile din data de ...orele....Persoanele care au trecut pe acolo fiind anchetate in 4-5 capete de acuzare.Camerele au fost instalate si intretinute de mine-persoana fizica neautorizata in montarea si intretinerea tehnicii video. Vor putea folosi aceste imagini in instanta?
Exemplu: Rulezi pe o sosea. Din fata vine o masina. In depasirea mea intra o alta masina care forteaza pe cel din fata sa iasa in decor.Pana aici este filmarea.
Varianta 1. Cel iesit in decor decedeaza. Instanta va folosi filmarea.
Varianta 2.Daca se lasa doar cu pagube materiale, cel pagubit nu va putea folosi filmarea pentru a trage la raspundere pe autor...
Personal nu cred ca este corect,seamana a masura dubla. Depinde cine e in cadrele filmate.