Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil peste 18 ani cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil peste 18 ani cu handicap

Buna ziua. Fiul meu este elev in clasa a 12-a , a implinit in august 18 ani, dar are si incadrare in grad de handicap grav. Care este alocatia pe care trebuie sa o primeasca, pentru ca, pana acuma avea 300 si din octombrie primeste doar 150. Multumesc.
Acum este adult și beneficiază de drepturile destinate adulților.

Dacă este în gradul GRAV, beneficiază și de INDEMNIZAȚIE de handicap în cuantum de 500 lei.
Dapix, utilizator