Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent

Buna ziua
Intrebarea mea este daca bebe s-a nascut bebe pe 17 iulie 2018 cand ár trebuii sa ma intorc la munca tinand cont ca tata nu va luna o luna concediu?!Cand sa ma intorc ca sa beneficiez de stimulent? Multumesc
Buna ziua,
Art. 7 din OUG 111/2010
2) Pentru persoanele care obțin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, stimulentul de inserție se acordă astfel:
a) până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
b) până la împlinirea de către copil a vârstei de 4 ani, în cazul copilului cu handicap, fără a beneficia în această perioadă de prevederile art. 31 alin. (1) și (2).
(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizația lunară și solicită dreptul la stimulent de inserție, plata acestei indemnizații se suspendă.

Cererea de revenire la serviciu o depuneti in jurul datei de 17 Aprilie ( cu 30 de zile inainte de revenirea la serviciu), urmand a reveni la serviciu inainte de 17 Mai.
In maxim 15 zile de la revenirea la serviciu trebuie sa anuntati Primaria de acest lucru si sa depuneti cererea pentru acordarea Stimulentului.

Puteti intreba la primarie care este procedura exacta, cand trebuie sa depuneti actele pentru a primi stimulentul.

Tatal indeplineste conditiile de a primi indemnizatia?
Ionut.ion, utilizator
Da insa nu poate lua o luna
Atunci sa anunte primaria ca nu doreste sa beneficieze de luna ce-i revine...trebuie depusa o declaratie...va ajuta dumnealor.
Mamica2019 a scris:

Da insa nu poate lua o luna

În acest caz, o luna nu veti primi stimulent.