Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli fisa medicala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli fisa medicala

Bună ziua!! Lucrez la un cabinet medical privat și as dori sa știu dak cheltuielile anuale pt fisa medicala și analizele obligatorii trebuie decontate de proprietarul cabinetului sau se fac pe cheltuiala proprie? Va mulțumesc!
Buna ziua,
Daca va referiti la controalele de medicina muncii, atunci acestea se fac pe cheltuiala cabinetului.
Exact despre asta este vorba. Îmi puteți trimite hotărârea de lege privind acest lucru? Va mulțumesc!
Art. 7 din Legea 319/2006
(6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în munca nu trebuie sa comporte în nicio situaţie obligaţii financiare pentru lucrători.

Art. 7 din H.G. 355/2007

Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.

[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Va mulțumesc mult!
Prevederile legislative mentionate de Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare si de HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor se refera la examinarea medicala la angajare si examinarea medicala periodica, obligatorie pentru toti lucratorii. In urma examinarii medicale se completeaza de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, fisa de aptitudine a lucratorului cu una optiunile, dupa caz - apt/ inapt/ apt conditionat (se nominalizeaza conditionarile).