Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bunica mea a decedat în anul 2000. Au rămas 3 surori , una dintre ele fiind mama mea.Celelalte doua locuiau în alt oraș, mama mea fiind singura rămasă la casa părintească. După decesul bunicii nu s-a făcut succesiunea, toate actele fiind și în ziua de azi pe numele ei. Anul acesta mama mea a decedat și acum surorile intenționează să dezbată succesiunea. Vreau să știu eu și fratele meu ce drepturi avem la succesiune in raport cu mătușile noastre
ionescu99, utilizator
Tatal dvs traieste?
Nu, e decedat de 10 ani.
Trebuie dezbatute 2 succesiuni:
1. A bunicii, mostenitoare fiind cele 3 fiice, in cote egale de 1/3 fiecare.
2. A mamei, mostenitori fiind dvs si fratele, care veti imparti in mod egal cota mamei. Deci veti mosteni 1/6 fiecare.