avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bunica mea a decedat în anul 2000. Au rămas 3 surori , una dintre ele fiind mama mea.Celelalte doua locuiau în alt oraș, mama mea fiind singura rămasă la casa părintească. După decesul bunicii nu s-a făcut succesiunea, toate actele fiind și în ziua de azi pe numele ei. Anul acesta mama mea a decedat și acum surorile intenționează să dezbată succesiunea. Vreau să știu eu și fratele meu ce drepturi avem la succesiune in raport cu mătușile noastre
Ultima modificare: Joi, 23 Ianuarie 2020
ionescu99, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:12, 23 Ianuarie 2020
Tatal dvs traieste?
Nu, e decedat de 10 ani.
Trebuie dezbatute 2 succesiuni:
1. A bunicii, mostenitoare fiind cele 3 fiice, in cote egale de 1/3 fiecare.
2. A mamei, mostenitori fiind dvs si fratele, care veti imparti in mod egal cota mamei. Deci veti mosteni 1/6 fiecare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune staiculuci staiculuci Bună ziua In februarie 2000 a decedat bunica mamei mele.Ea a avut 4 copii(3 fete si 1 băiat) dintre care doar 2 copii mai sunt in ... (vezi toată discuția)
Imposibilitate dezbatere mostenire gabiconstanta gabiconstanta bunicii mei nicolae si anica au avut 4 fete .--ionica , nela , lia , tudorita . in anul 1970 bunicul nicolae a decedat - sa facut succesiune - au ... (vezi toată discuția)
Succesiune bunici julia_itl julia_itl Buna ziua , Bunici si parintii ,si o matusa sunt decedati ,m-am hotarat sa incep succesiune pt bunirile bunicilor ,in conditiile in care o singura ... (vezi toată discuția)