Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca, vechime in specialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca, vechime in specialitate

Buna ziua!

Concediul pentru cresterea copilului pana la 2, respectiv 3 ani este considerata vechime in specialitate?

Multumesc frumos!
Conform legislatiei in materie :
1. Incepand cu 20.01.2007, perioada CCC vechime în muncă și în serviciu.

2. Incepand cu 01.01.2012, perioada CCC constituie vechime in specialitate.

In situatia in care CCC a fost in perioada ianuarie 2009- ianuarie 2012, inseamna ca se considera vechime si in specialitate., corect?
Multumesc frumos!
Perioada ianuarie 2009- ianuarie 2012 , este vechime in munca

Perioada ianuarie 2012 este vechime in specialitate.