avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca, vechime in specialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca, vechime in specialitate

Buna ziua!

Concediul pentru cresterea copilului pana la 2, respectiv 3 ani este considerata vechime in specialitate?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:59, 24 Ianuarie 2020
Conform legislatiei in materie :
1. Incepand cu 20.01.2007, perioada CCC vechime în muncă și în serviciu.

2. Incepand cu 01.01.2012, perioada CCC constituie vechime in specialitate.

In situatia in care CCC a fost in perioada ianuarie 2009- ianuarie 2012, inseamna ca se considera vechime si in specialitate., corect?
Multumesc frumos!
Perioada ianuarie 2009- ianuarie 2012 , este vechime in munca

Perioada ianuarie 2012 este vechime in specialitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime în munca Ana-Nicoleta Ana-Nicoleta Va rog sa îmi spuneți dacă se considera vechime în munca și în specialitate perioada de creșterea copilului în perioada 06.05.2004(primul copil) și ... (vezi toată discuția)
Concediu ingrijire copil daniela-claudia daniela-claudia Va rog sa-mi spuneti daca concediul pentru ingrijirea copilului este considerat vechime in munca pentru calcularea transei de vechime conf.ccm pe unitate. Nu ... (vezi toată discuția)
Stagiu vechime GAGI GAGI Bună seara, Vă rog frumos să-mi spuneți dacă cei doi ani pentru creșterea copilului sunt considerați vechime în câmpul muncii.De asemenea , vă ... (vezi toată discuția)