Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu vechime
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu vechime

Bună seara,
Vă rog frumos să-mi spuneți dacă cei doi ani pentru creșterea copilului sunt considerați vechime în câmpul muncii.De asemenea , vă întreb dacă perioada de șomaj (datorată insolvenței firmei) se consideră vechime în muncă.
Vă mulțumesc frumos!
GAGI, utilizator
a) Conform legislatiei in materie :
1. Incepand cu 20.01.2007, perioada CCC vechime în muncă și în serviciu.

2. Incepand cu 01.01.2012, perioada CCC constituie vechime in specialitate.

b) perioada de șomaj nu se consideră vechime în muncă.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc frumos!
Ccc a fost în perioada mai 2011-aprilie 2013, întrebarea este dacă se consideră vechime la actualul loc de muncă pentru stabilirea sporului de vechime.
Mulțumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

a) Conform legislatiei in materie :
1. Incepand cu 20.01.2007, perioada CCC vechime în muncă și în serviciu.

2. Incepand cu 01.01.2012, perioada CCC constituie vechime in specialitate.

b) perioada de șomaj nu se consideră vechime în muncă.

Vă mulțumesc frumos!