avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiu vechime
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiu vechime

Bună seara,
Vă rog frumos să-mi spuneți dacă cei doi ani pentru creșterea copilului sunt considerați vechime în câmpul muncii.De asemenea , vă întreb dacă perioada de șomaj (datorată insolvenței firmei) se consideră vechime în muncă.
Vă mulțumesc frumos!
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
GAGI, utilizator
Cel mai recent răspuns: GAGI , utilizator 05:35, 9 Decembrie 2020
a) Conform legislatiei in materie :
1. Incepand cu 20.01.2007, perioada CCC vechime în muncă și în serviciu.

2. Incepand cu 01.01.2012, perioada CCC constituie vechime in specialitate.

b) perioada de șomaj nu se consideră vechime în muncă.
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc frumos!
Ccc a fost în perioada mai 2011-aprilie 2013, întrebarea este dacă se consideră vechime la actualul loc de muncă pentru stabilirea sporului de vechime.
Mulțumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

a) Conform legislatiei in materie :
1. Incepand cu 20.01.2007, perioada CCC vechime în muncă și în serviciu.

2. Incepand cu 01.01.2012, perioada CCC constituie vechime in specialitate.

b) perioada de șomaj nu se consideră vechime în muncă.

Vă mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime în munca Ana-Nicoleta Ana-Nicoleta Va rog sa îmi spuneți dacă se considera vechime în munca și în specialitate perioada de creșterea copilului în perioada 06.05.2004(primul copil) și ... (vezi toată discuția)
Vechime in specialitate IrinaCarla13 IrinaCarla13 Am fost încadrată în muncă aproape 2 ani ca economist până în dec.2009. Apoi am intrat în şomaj până în ian.2011. Ian-feb. 2011-concediu prenatal. ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca, vechime in specialitate sabina24 sabina24 Buna ziua! Concediul pentru cresterea copilului pana la 2, respectiv 3 ani este considerata vechime in specialitate? Multumesc frumos! (vezi toată discuția)