Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Referitor la fereastra facuta inspre curtea vecinului.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Referitor la fereastra facuta inspre curtea vecinului.

Sora mea are o fereastra facuta inspre curtea vecinului. Tin sa precizez ca atunci cand a fost facuta fereastra era o trecatoare (ulita) apoi vecinul sa extins facad curte. El acuma a facut un gard in fata ferestrei si sora mea nu mai are lumina. A procedat corect vecinul? Multumesc frumos
Buna seara,
Daca este fereastra de veddere trebuie sa respecte prevederile Art. 615 C.Civ.
Distanţa minimă pentru fereastra de vedere
(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.
(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţă mai mică de un metru.
(3) Distanţa se calculează de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, după caz, pe linia exterioară a balconului, până la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrărilor neparalele, se măsoară tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrării de linia de hotar şi până la această linie.
Daca este fereastra de lumina si aerisire trebuie sa respecte Art. 616 C.Civ.
Fereastra de lumină
Dispoziţiile art. 615 nu exclud dreptul proprietarului de a-şi deschide, fără limită de distanţă, ferestre de lumină dacă sunt astfel construite încât să împiedice vederea spre fondul învecinat.