Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt minoră și vreau să plec de acasă
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt minoră și vreau să plec de acasă

Bună seara ,am 15 ani și iubitul meu are 17 ,din cauza problemelor familiilor noastre ( adică amundoi suntem jicniți loviți ,de părinți noștri) Iubitul meu vrea ca atunci când va împlini 18 ani ,sa plece sa lucreze in alta tara pentru noi 2 ,și ar vrea să mă ia și pe mine ,poate face asta cu voia mea? Țin să menționez că este o relație serioasă cu plăcuți de viitor din partea amundurora ,el visează la o familie cu mine ,și eu la fel , vrem sa luăm împreună ,ce putem face? Chiar ne dorim asta de câteva luni ,și de aproximativ 1 luna am inceput amundoi sa facem un plan ,dar nu știm cum să facem .
Chiar ne iubim ( el e foarte atent cu mine ,e unpicuț gelos ,nu la modul acela că și cun ar pune stăpânire pe mine ,,are grija de mine ,,ne povestim totul ,sunt momente in care plângem amundoi la telefon ,fata in față sau pe capera ,face multe gesturi drăguțe ,și are o situație financiară destul de bună în cat sa mă poată întrețină, uneori mai mergem la cumpărături și chiar daca ne punem de acord sa plătesc eu ,tot face ceva și plătește el , ne iubim mult
planuri poti sa iti faci cate vrei dupa ce vei fi majora, la 18 ani. Asa cum el va pleca la 18 ani de acasa si tu va trebui sa astepti pana atunci.
Si nu poti iesi din tara pana implinesti 18 ani fara acordul parintilor.