Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna, am aproape 18 si sunt intr-o relatie de 1 an cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna, am aproape 18 si sunt intr-o relatie de 1 an cu un baiat ...

buna, am aproape 18 si sunt intr-o relatie de 1 an cu un baiat de aceeasi varsta . as vrea sa plec de acasa pentru ca nu ma mai inteleg deloc cu parinti mei de vreo 2 ani . in primul rand daca se strica ceva sau dispar bani eu sunt vinovata, fac o diferenta forte mare intre mine si fratele meu, , nu e zi in care sa nu ma faca proasta sau tampita , de cand am iubit tot timpul aud "ai iubit ar trebui sa iti plateasca tot"(nu mi se pare normal sa imi plateasca tot). cand vreau sa merg undeva cu el cica trebuiesc ceruta, cand vine la mine are niste discutii cu el in care il mai jigneste, tot timpul aud frazele' de ce nu pleci o data sa scap de tine" si ' cati bani am cheltuit cu tine imi faceam vila". cel mai mult nu ii convine ca iunitul meu vrea sa ma ceara.. este cela ilegal sau as putea avea eu sau el sau chiar parinti lui probleme daca ma mut la ei. ce as putea sa fac .? am nevoie de un sfat.
Buna dimineata,
Cate luni mai ai pana implinesti 18 ani?
Stiu un caz de acum cativa ani, prin 2000, in care fata mai avea 5-6 luni pana sa imlineasca 18 ani si a "fugit" cu iubitul.
Parintii au cautat-o, au apelat la politie pentru ajutor... si cand au gasit-o politistii au spus ca nu au cum sa-i ajuta daca ea nu vrea sa vina de bunavoie acasa. Pana la urma au ramas impreuna, au avut si perioade bune dar si rele...

Acum depinde doar de voi cum o sa va intelegeti de aici inainte, dupa ce va mutati impreuna.
Mai am 4 luni pana la 18 ani
Eu zic sa mai astepti astea 4 luni, cred ca poti face asta daca ai suportat pana acum...
Dar nu renunta la scoala, mergi la o facultate cu un domeniu ce iti place, fa-ti o cariera in paralel cu dragostea.
Bafta!
Eu in vara termin liceul si cu facultatea o sa fac postliceale si in paralel sa ma angajez sa fiu pe bani mei doar ca as vrea sa stiu dupa 18 ani daca plec părinți ma pot aduce inapoi cu forta sau sa le faca probleme iubitului sau părinților lui?
Dupa 18 ani poti face tot ce doresti si este legal, daca nu vrei sa ai "treaba" cu autoritatile statului ( politie, parchet...).