Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara.Am 17 ani si 4 luni si vreau sa plec de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara.Am 17 ani si 4 luni si vreau sa plec de acasa! Aș avea o întrebare,daca se ...

Bună seara.Am 17 ani si 4 luni! Aș avea o întrebare,daca se poate. Eu sunt luată in plasament de catre bunica maternă, insa nu avem o relatie deloc plăcută, sunt certuri mereu,se comporta foarte urat cu mine. Desi protecția copilului știe situația nu au facut nimic in legatura cu acest lucru,aceștia stiu foarte bine ca eu nu vreau sa stau aici din cauza problemelor pe cafe le am cu bunica. Eu as vrea sa plec de acasă la iubitul meu cu care sunt împreună de un 1 și 4 luni,adică de la varsta 16 ani,ne înțelegem foarte bine și el își dorește foarte mult sa locuim împreună,mai ales ca și părinții lui sunt de acord și as vrea sa știu dacă exista posibilitatea ca bunica sa vina cu protecția și sa ma ia înapoi acasă sau dacă iubitul meu va păți ceva atâta timp cât eu voi sta la el și va fi cu voia mea? Va rog sa ma ajutați cu niște sfaturi! Mulțumesc frumos!
Buna seara,
Va sfatuiesc sa va intelegeti cu bunica, va vrea binele.
Prietenul astazi este maine va certati si unde va duceti?
Atat timp cat sunteti minora va aflati sub tutela bunicii dv
Incercati sa faceti efortul sa imbunatatiti relatia cu bunica dv
Bunica dv are autoritatea si competenta sa sesiseze oficial autoritatea pentru protectia copilului care sa dispuna masuri in consecinta
Incercati sa va angajati in activitati potrivite varstei dv iar dupa ce veti deveni majora ,puteti sa hotarati unde si cu cine veti locui
Iubitul* ce varsta are?

Si inca un sfat, incearca sa faci ceva singura... termina scoala, mergi la o facultate care iti place, cauta un job part-time daca nu te ajuta suficient ai tai din N motive, fa ceva ce iti place, nu sta numai ca te ajuta iubi* si parintii lui cu bani pentru ca de la bani incep majoritatea certurilor si nu strica sa ai o a doua optiune daca va certati...

Alte rude care sa te ajute nu mai ai?
Ionut.ion, utilizator
Vara trecută am plecat de acasă la bunicii din partea tatălui,cu ei am o relație foarte bună,dar protecția nu m-a lăsat sa stau acolo prin simplul fapt ca nu am condiții la ei,dar nu este asa,condițiile sunt destul de bune,am camera mea,nu sunt situații neplăcute ca aici.
Am vrut sa merg sa muncesc pe timpul verii ca să nu mai stau acasă și sa ma cert cu ea,dar nu ma lasă să merg unde îmi doresc eu ci numai unde vrea ea. Nu vreau sa merg sa lucrez departe cum fac alți tineri,îmi găsisem ceva în oraș aproape de casa. Pur și simplu vrea ca ea sa controleze absolut totul. Mai ales când vreau sa ies prin oraș,nu ies foarte des,maxim o data la 2 săptămâni.
Manuela Rășină, administrator
Mergi si acum la "protectia copilului" si spunele din nou prin ce treci acasa, cu actualii bunici, ca iti este mai bine la bunicii din partea tatalui si ca veri sa mergi acolo, mai ales ca mai ai putin si esti majora... insista si vezi ce spun...
Nu ar strica sa mergi si cu cineva ( un profesor, un vecin, prietena majora...) care sa confirme ceea ce spui.

Si, daca primesti acceptul, nu merge la iubi*, mergi la bunicii din partea tatalui, continua scoala, mergi la facultate, job... si, daca iubi* chiar tine la tine, te va sprijini ca vrei sa fii pe picioarele tale si nu o povara pentru el, in sensul ca o sa te intretina...