Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scoaterea din indiviziune+delimitare cota dorita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scoaterea din indiviziune+delimitare cota dorita

Buna ziua!
Doresc sa-mi spuneti si mie ce pot face sa nu am probleme mai tarziu deoarece nu stii ce-ti ofera viata si orice act se poate ataca , as dori un sfat sa pot face ceea ce este bine pentru urmasii mei.In 1990 a murit mama mea.Am dezbatut succesiunea tata a cedat partea lui din drepul mamei mie si surorii mele,el ramanand cu jumatatea lui intacta.Mai tarziu el a dorit sa-i faca act pe jumatatea lui surorii mele.Dim terenul de 1000 mp sora mea are acum 750 mp iar eu 250 mp,momentan fiind inca in indiviziune pe tot terenul mentionat.Ne-am hotarat sa asezam actele si sa ne delimitam fiecate cotele pe care le vrem.Eu vreau 300 mp iar ea 700 mp.Ce doresc sa va intreb este cum se procedeaza in acest caz deoarece eu legal dupa mostenire am doar 250 mp iar ea 750 mp si daca ne-am hotarat sa iau eu 300 si ea 700 cum procedam?
Fiind in indiviziune cred ca facem scoaterea din indiviziune intai dar nu inteleg pe ce baza imi va da ea mie diferenta de teren de 50 mp deoarece sunt la ea legal.
Multumesc!
buna ziua!
trebuie sa faceti in cadastru si intabulare pe intreg imobilul- nu stiu dc exista.
urmatorul pas este act de dezmembrare+ intabularea dezmebrarii in cele 2 loturi lotul de 300 mp si lotul de 700mp.
ultimul pas act de partaj prin care dvs sa va revina lotul de 300 mp, iar surorii lotul de 700mp.
Actul de partaj sa inteleg ca va fi cel final si in acest caz voi avea cota de 300 mp.Acest act mai poate fi atacat vreodata de sora mea sau de copii ei?Poate se razgandeste si vrea cei 50 mp inapoi.
buna ziua!
nu, conventiile legal incheiate au puterea delege intre parti.
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
trebuie sa faceti in cadastru si intabulare pe intreg imobilul- nu stiu dc exista.
urmatorul pas este act de dezmembrare+ intabularea dezmebrarii in cele 2 loturi lotul de 300 mp si lotul de 700mp.
ultimul pas act de partaj prin care dvs sa va revina lotul de 300 mp, iar surorii lotul de 700mp.

acest act de partaj cum se cheama, va rog?
buna dimineata!
asa se numeste operatiunea juridica: partaj voluntar.