Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil angajata 10 luni dar și ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil angajata 10 luni dar și eleva

Bună ziua!

Urmează sa fim tineri părinți undeva la finele lunii octombrie. Soția mea atunci pana la momentul nașterii va avea doar 10 luni de munca, în cazul în care în aceste timp ea este și eleva in forma de învățământ la zi la o postliceala acreditata, se ia în calcul ca și perioada?
Sau exista o indemnizatie ca este eleva? Va mulțumesc frumos!
Buna ziua,
Mamele care in cele 12 luni anterioare nasterii au frecventat fara intrerupere cursurile la zi ale unei institutii de invatamant preuniversitar acreditate au dreptul la indemnizatia de crestere a copilului. Se accepta intreruperile din motive medicale.
Daca o mama eleva, studenta sau proaspata absolventa realizeaza venituri pe o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni impartita la 12,dar nu mai mica de 1250 lei,și nici peste 8500lei.

Alexandrubi a scris:

Bună ziua!

Urmează sa fim tineri părinți undeva la finele lunii octombrie. Soția mea atunci pana la momentul nașterii va avea doar 10 luni de munca, în cazul în care în aceste timp ea este și eleva in forma de învățământ la zi la o postliceala acreditata, se ia în calcul ca și perioada?
Sau exista o indemnizatie ca este eleva? Va mulțumesc frumos!

Cristinel Horeanu, Consilier juridic