avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil angajata 10 luni dar și ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil angajata 10 luni dar și eleva

Bună ziua!

Urmează sa fim tineri părinți undeva la finele lunii octombrie. Soția mea atunci pana la momentul nașterii va avea doar 10 luni de munca, în cazul în care în aceste timp ea este și eleva in forma de învățământ la zi la o postliceala acreditata, se ia în calcul ca și perioada?
Sau exista o indemnizatie ca este eleva? Va mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cristinel Horeanu , Consilier juridic 13:50, 27 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Mamele care in cele 12 luni anterioare nasterii au frecventat fara intrerupere cursurile la zi ale unei institutii de invatamant preuniversitar acreditate au dreptul la indemnizatia de crestere a copilului. Se accepta intreruperile din motive medicale.
Daca o mama eleva, studenta sau proaspata absolventa realizeaza venituri pe o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni impartita la 12,dar nu mai mica de 1250 lei,și nici peste 8500lei.

Alexandrubi a scris:

Bună ziua!

Urmează sa fim tineri părinți undeva la finele lunii octombrie. Soția mea atunci pana la momentul nașterii va avea doar 10 luni de munca, în cazul în care în aceste timp ea este și eleva in forma de învățământ la zi la o postliceala acreditata, se ia în calcul ca și perioada?
Sau exista o indemnizatie ca este eleva? Va mulțumesc frumos!

Ultima modificare: Luni, 27 Ianuarie 2020
Cristinel Horeanu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cas - sotie ContSters72331 ContSters72331 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la cele de mai jos : - momentan sotia (are 25 ani si 7 luni , deci inca nu a implinit 26 ani , facultate ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil pentru eleva la postliceala lauramateescu lauramateescu Buna ziua, sunt insarcinata in 39 saptamani, am 25 ani si sunt eleva la postliceala la cursuri de zi, scoala de stat. Data probabila a nasterii este 28 iunie ... (vezi toată discuția)
Sunt studenta in ultimul an de facultate si insarcinata, am dreptul la somaj? elenaboboc91 elenaboboc91 Sunt studenta in anul III de facultate la zi si urmeaza sa dau licenta. Sunt de asemenea insarcinata si urmeaza sa nasc in septembrie. Am dreptul la somaj dupa ... (vezi toată discuția)