Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua,
As dori sa stiu cum se poate face partajul unui spatiu comercial care a fost achizitionat in timpul casniciei si care acum este inchiriat. Daca partajul se face la notar, se poate stabili in ce fel se imparte chiria intre cei doi soti divortati ? Apoi, se poate face astfel incat chiria sa fie virata de catre platitor, separat in contul fiecaruia dintre fostii soti ? Actul de partaj notarial poate sa stabileasca clar ca jumatate din spatiul respectiv revine sotiei?
Va multumesc!
Elena Laura C., utilizator
Scopul partajului este sistarea starii de indiviziune. Mai exact, trebuie sa decida care dintre ei va prelua intregul imobil, cu obligatia de a achita celuilalt sot o sulta, reprezentand contravaloarea jumatatii sale.
In urma partajului, sotul respectiv va deveni proprietar exclusiv asupra spatiului comercial, cu toate drepturile care decurg din aceasta calitate.