avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Drepturile mele ca unic mostenitor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Drepturile mele ca unic mostenitor

Buna ziua . Am tatal decedat de multi ani . Taxa succesoriala facuta intre mine si mama . Intrebarea este urmatoarea ....poate instraina mama partea ei legal...unei X persoane ...exista cai de atac in favoarea mea ca unic copil ...pentru a nu pierde ceea ce mi se cuvine adica totalitatea mostenirii . ..... Si o alta intrebare.....cota mamei este mai mare ca a mea ....intreb pentru ca nu cunosc acesti termeni juridici si unii spun ca da altii spun ca eu ca copil am mai mult ca mama cota ...In conditiile in care in toti acesti ani eu am facut imbunatatiri am contribuit financiar si la traiul decent al mamei si la confortul ei .. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 17:31, 28 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua
Cat traieste mama dumneavoastra poate sa dispuna dupa bunul plac de bunurile ei dumneavoasstra neavand NICIUN DREPT asupra lor.
Pentru investitii puteti solicita, daca aveti cum sa le dovediti CU ACTE, contravaloarea lor dar nu pentru cele mai vechi de 3 ani.
Cotele de mostenire sunt:
- mama 1/4 din 1/2
- fiul 3/4 din 1/2.
La cota mamei se adauga proprietatea ei personala.
In aceste conditii:
- mama 5/8 DIN INTREG (1/2+1/4 din 1/2)
- copilul 3/8 (3/4 din 1/2).
Din TOTALITATEA bunurilor achizitionate de soti in perioada casatoriei
- sotia supravietuitoare are 5/8
- copilul 3/8.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata doamna,

Fiecare dispune de bunurile sale , in mod liber si neingradit, in timpul vietii.

Pe cale de consecinta, dumneavoastra nu aveti niciun drept, actualmente, in raport de aceste bunuri.

Daca ati investit sume de bani, in vederea sporirii valorii de circulatie a imobilului, in instanta, puteti invoca un drept de creanta.

Cotele succesorale sunt urmatoarele :

-mama 1/ 4 din 1/ 2 , anume 1/ 8.

-fiul 3/4 din 1/ 2 anume 3/ 8.

In cazul mamei, este adaugata cota -parte de 1/ 2 , din dreptul de proprietate.

Aceasta are o cota de 5 / 8 din intreg.

Copilul are o cota de 3/ 8.


Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama poate instraina partea ei daca sint unica fiica si tatal este decedat ... Esther Esther Esther Esther Buna ziua . Tatal meu a decedat . Am facut taxa succesoriala impreuna cu mama . Sint unica fiica . Intrebarea mea este mama mea poate instraina partea ei ... (vezi toată discuția)
Succesiune intre frati vitregi victoy0111 victoy0111 In casnicie a venit fiecare cu copilul la pachet. Prima care a decedat este mama mamei mele. Nu s-a facut succesiunea dupa aceasta, La 8 ani dupa, a decedat si ... (vezi toată discuția)
Bună!vreau să întreb ceva în legătură cu succesiunea!eu ... sicutza68 sicutza68 Bună!Vreau să întreb ceva în legătură cu succesiunea!Eu și sora mea nu suntem frați buni ,de la același tată,(bunurile au fost cumparate împreună ... (vezi toată discuția)