Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Drepturile mele ca unic mostenitor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Drepturile mele ca unic mostenitor

Buna ziua . Am tatal decedat de multi ani . Taxa succesoriala facuta intre mine si mama . Intrebarea este urmatoarea ....poate instraina mama partea ei legal...unei X persoane ...exista cai de atac in favoarea mea ca unic copil ...pentru a nu pierde ceea ce mi se cuvine adica totalitatea mostenirii . ..... Si o alta intrebare.....cota mamei este mai mare ca a mea ....intreb pentru ca nu cunosc acesti termeni juridici si unii spun ca da altii spun ca eu ca copil am mai mult ca mama cota ...In conditiile in care in toti acesti ani eu am facut imbunatatiri am contribuit financiar si la traiul decent al mamei si la confortul ei .. Va multumesc
Buna ziua
Cat traieste mama dumneavoastra poate sa dispuna dupa bunul plac de bunurile ei dumneavoasstra neavand NICIUN DREPT asupra lor.
Pentru investitii puteti solicita, daca aveti cum sa le dovediti CU ACTE, contravaloarea lor dar nu pentru cele mai vechi de 3 ani.
Cotele de mostenire sunt:
- mama 1/4 din 1/2
- fiul 3/4 din 1/2.
La cota mamei se adauga proprietatea ei personala.
In aceste conditii:
- mama 5/8 DIN INTREG (1/2+1/4 din 1/2)
- copilul 3/8 (3/4 din 1/2).
Din TOTALITATEA bunurilor achizitionate de soti in perioada casatoriei
- sotia supravietuitoare are 5/8
- copilul 3/8.
Stimata doamna,

Fiecare dispune de bunurile sale , in mod liber si neingradit, in timpul vietii.

Pe cale de consecinta, dumneavoastra nu aveti niciun drept, actualmente, in raport de aceste bunuri.

Daca ati investit sume de bani, in vederea sporirii valorii de circulatie a imobilului, in instanta, puteti invoca un drept de creanta.

Cotele succesorale sunt urmatoarele :

-mama 1/ 4 din 1/ 2 , anume 1/ 8.

-fiul 3/4 din 1/ 2 anume 3/ 8.

In cazul mamei, este adaugata cota -parte de 1/ 2 , din dreptul de proprietate.

Aceasta are o cota de 5 / 8 din intreg.

Copilul are o cota de 3/ 8.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat