Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de succesiune

Sant casatorita de 38 ani cu sot deal doilea legitim Impreuna am cumparat un apartament 2 camere Acum 2 ani sotul a decedat. Sotul are doi copiii din prima casatorie .Impreuna nu avem copii. Acum o saptamana am inainatat actele pt taxa de succesiune . Am procuri de la cei doi copii ai sotului ca nu au pretentii la nimic Cand am inainatat actele am prezentat procurile tot ce era necesar doar copii dupa buletinele copiiilor sotului decedat nu le-am prezentat pt ca nu aveam ,si nici nu le pit lua pt ca ei sunt plecati in strainatate! Intrebarea mea pt dv ce pot face sa obtin taxa de succesiune fara aceste copii ? Eu nu am posibilitatea sa merg dupa ei ! Va rog ajutati- ma . Ce pot face? Va multumesc din suflet! O dupa amiaza placuta!
Buna ziua,
Va trebui sa va trimita EI toate actele de care aveti nevoi.
Fara sa aveti TOATE actele nu se poate dezbate succesiunea.
Stimata doamna,

Trebuie sa obtineti inscrisurile solicitate,altminteri, nu poate fi realizata debzaterea succesorala.

Sa va trimită pe mail, whatsapp. Le printati și le prezentati.
Ma mine ma intriga altceva...
Cum adica au renunțat prin procura?
Renuntarea se face prin declarație.
Cand se lasă procura, persoană respectiva rămâne moștenitor. Si pentru că nu se poate prezenta personal la dezbaterea succesiunii, prin procura imputerniceste pe altcineva.
Cititi-le din nou cu atentie.
Aceasta procura este făcută de notar în care copiii decedații specifică că renunță la moștenire! Mulțumesc frumos! O zii plăcută!
Daca le-au facut in strainatate, la un notar, sunt egale cu zero.
Dupa cum v-am spus mai sus, procura = insusirea calitatii de mostenitor.
In legislatia romana, renuntarea se face numai prin declaratie.