Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce sporuri se introduc in salariul de baza - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce sporuri se introduc in salariul de baza - administratie publica locala 01.01.2010

Buna ziua,

Avand in vedere ca pana la sfarsitul anului trebuie facuta reincadrarea pe post si stabilirea noului salariu, in conformitate cu prevederile art. 30 din legea 330/2009, am urmatoarea intrebare, legata de personalul contractual si functionarii publici din administratia publica locala (anexele I/3 B si III/3 IC.A si IC.B), ce sporuri se introduc in salariul de baza???

Subsolul anexelor de mai sus, prevad:
- pentru personalul contractual, ca sporuri incluse in baza, salariul de merit (banuiesc ca cine il are), spor de confidentialitate, spor de stabilitate, spor de dispozitiv si spor de vechime in munca.
- pentru functionarii publici, aceleasi sporuri, mai putin cel de confidentialitate.

Acum, ce se intampla cu institutiile publice unde, pana acum, nu s-au acordat sporurile de dispozitiv, stabilitate si confidentialitate (deci nu exista la data de 31.12.2009)?? Se introduc, oricum, in salariile de baza de la 01.01.2010? Daca da, in ce cuantum?? (afara de sporul de dispozitiv, care este de 25%).

Pana acum prefectura ne-a spus, de ex,. ca se va ataca in contencios administrativ orice dispozitie de acordare a sporului de dispozitiv in primarie, pe motiv ca nu suntem subordonati MAI. De la 01.01.2010, ce se intampla??

Astept ajutor, pentru ca pe mine ma depaseste complet aceasta problema a recalcularii salariilor de baza de la 01.01.2010 (era mult mai simplu sa se aplice acei coeficienti, si gata).

Consider ca nu este corect ca acele institutii unde a existat intelegere si s-au acordat tot felul de sporuri, (care acum se introduc in salariul de baza) sa fie avantajate fata de cele care au mers strict pe grila de salarizare din OG 10/2008 si OG 9/2008...

Chiar nu a studiat nimeni problema?? Ca mai avem 20 de zile sa facem reincadrarile...:sorry:#-o
Incercati la sectiunea dedicata functionarilor publici, am gasit acolo o opinie ca s-ar amana aplicarea legii unice pentru 01.07.2009