Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Imprumut nevoi personale si divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Imprumut nevoi personale si divort

Buna ziua.Sotul meu a luat in urma cu 3 ani un imprumut de nevoi personale.O data cu imprumutul lui Banca mi a oferit si mie un card de cumparaturi cu o limita de 1000 de lei aproximativ.In contractul de credit , eu nu am semnat ca fiind co - platitor sau garant.Exista sansa ca la divort sa fiu obligata sa platesc 50% din imprumutul respectiv chiar daca nu sunt trecuta in contract ca si co-platitor?Va multumesc.
nu la divort, la partaj.
Datoriile contractate in timpul casatoriri pt nevoile casatoriei sunt datorii comune ale sotilor.
Chiar daca la banca va plati doar sotul, sotul va poate predinte ceva sume la partaj.
Nu se pune problema unei asemenea obligații în cadrul acțiunii de divorț. La partaj, da.