Forum Discuţii juridice Executare silită Incredintare minor
Discuție deschisă în Executare silită

Incredintare minor

In cazul unei decizii judecatoresti definitive emise de catre Curtea de Apel Iasi, privind incredintarea minorului catre mama iar tatal refuza sa se conformeze de circa 3 saptamani si in cazul in care tatal impreuna cu minorul se afla pe raza Curtii de Apel Suceava, care executori judecatoresti sunt competenti sa puna in executare hotararea, cei din Iasi sau cei din Suceava?
Executarea hotararilor judecatoresti referitoare la minori se realizeaza conform procedurii speciale prevazute de art. 910 si urm. C.pr.civ. din care rezulta ca, in cazul in care debitorul nu se conformeaza somatiei executorului de a se prezenta cu minorul la sediul sau in vederea preluarii, atunci se poate proceda la executarea silita la locul unde se afla minorul, in speta pe raza Curtii de Apel Suceava.