avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune curte si casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune curte si casa

Buna ziua. Dezbat succesiunea de pe bunici in privinta curtii si a casei. Pe acel teren au construit in 1968 o casa parintii mei. Nu exista in primarie autorizatie de constructie in acel an.daca devin proprietara pe teren, automat devin si pe.casa? Sau care e procedura? Cer tot prin instanta recunoasterea casei pe numele meu? Va multumesc pt raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:38, 30 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie să mergeți la avocat cu actele ca sa va analizeze cazul.
Aveți un caz mult mai complicat decât estimati si daca nu se procedează perfect veti eșua în ceea ce v-ati propus.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Ianuarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna seara,
Discutati cu un avocat, este posibil ca pentru casa sa solicitati constatarea unei accesiuni imobiliare.
Legea ma poate obliga sa despagubesc o sora in natura? Din 3 camere de locuit cat are casa,in 1 sta mama, a 2a stau eu cu sotul si copilul și o bucatarie. O despagubesc in bani. Sunt obligata in vreun fel legal sa o primesc in curte?
Daca are drept poate intra in curte.
Sunt necesare discuții concrete pe această temă.

Cu accesiunea imobiliară exista o problema mare deoarece trebuie să existe un reclamant si un parat in procesul civil si in cazul dat este necesară o foarte buna tehnica juridica.
Ultima modificare: Joi, 30 Ianuarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accesiune imobiliara boneti boneti Am primit o cerere de chemare in judecata ca parata de la o persoana careia i-am vandut un teren si o casa de paianta in 2003. Persoana cere constatarea ... (vezi toată discuția)
Constructie fara autorizatie Cristina120 Cristina120 Buna seara, Intentionez sa cumpar un teren in afara bucurestiului, pe care este construita o casa batraneasca. La discutia cu vanzatorul am inteles ca o ... (vezi toată discuția)
Acces de servitute mezzo 61 mezzo 61 drum , nu poate fii vorba . pe scurt situatia se prezinta asa: soacra mea are un teren de 600 mp 15/ 40 m , 15 fiind deschiderea . pe acest teren este o ... (vezi toată discuția)