Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cont blocat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cont blocat

Buna ziua,
sunt reprezentantul voluntar-contabil al unei asociatii fara scop patrimonial care a fost infiintata la inceputul anilor '90. Acum 2 ani BCR a blocat contul bancar (nu putem retrage cash), desi in fiecare an Asociatia se ocupa cu un centru de vacanta si depune bilantul aferent fiecarui an la ANAF, transmis prin semnatura electronica.
Motivul blocajului, spun cei de la banca, ar fi faptul ca nu sunt toate documentele conforme, desi s-a solutionat cam tot ceea ce au cerut, doar ca persoanele care au infiintat Asociatia nu mai sunt in preajma noastra.
Cat timp banca poate tine blocat contul bancar, daca de la ANAF nu am primit nimic in sensul modificarii- completarii dosarului?

Multumesc mult anticipat de raspuns.
Pana la solutionarea dosarului. Daca cei care au infiintat asociatia nu mai raspund si nu mai semneaza dcoumente, aveati obligatia ca orice modificare survenita sa fie inscrisa in Registrul asociatiilor si fundatiilor din cadrul judecatoriei. ANAF nu va poate da deblocare daca sunt neclaritati .