avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna seara, va rog este corect programul de lucru pe care il efectueaza o asistenta medicala din cadrul dgaspc, ture in 3 schimburi sub urmatoarul program:
- luni schimbul 1
- marti schimbul 1
- miercuri schimbul 3,
- joi - liber
- vineri si sambata schimbul 3
- duminica liber
- luni scimbul 3
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:13, 31 Ianuarie 2020
Nu este corect ... Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive.
- trebuie sa asigure si continuitatea schimburilor si sambata si duminica

- dar programul de lucru este corect:
- ziua 1 lucreaza schimbul 1,
- ziua 2 lucreaza schimbul 2
- ziua 3 lucreaza schimbul 3
-ziua 4 - liber
- ziua 5 - schimbul 1
V-am explicat mai sus, ca nu este corect... cand se acordă repausul săpt?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre serviciul de noapte marcus68 marcus68 Lucrez in privat...Dupa tura de noapte , luni , marti , miercuri , joi(de 8 ore),vineri mi se da liber...sambata -duminica fiind repausul obligatoriu...este ... (vezi toată discuția)
Repausul saptamanal patrascanu laura patrascanu laura In cazul in care se lucreaza in ture de 1zi/1zi (adica 12/36 ore), fara depasirea numarului de ore lunar, trebuie sa platesc ore suplimentare? in acest caz ... (vezi toată discuția)
Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)