Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Autoturism inmatriculat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Autoturism inmatriculat

Daca exista un auto inmatriculat pe vechea resedinta (alt judet), impozitele au fost platite acolo, insa eu am buletinul pe alt judet din 2012. Persoana care a fost sa plateasca impozitul anul acesta a spus ca nu mai poate plati impozitul, pentru ca nu mai apar la taxe cu buletinul pe vechiul judet. Ce este de facut? Eu nu folosesc masina, ci alt membru al familiei. Multumesc!
ART 471 din Codul Fiscal alin
(5) În cazul oricărei situații care conduce la modificarea impozitului pe mijloacele de transport, inclusiv schimbarea domiciliului, sediului sau punctului de lucru, contribuabilul are obligația depunerii declarației fiscale cu privire la mijlocul de transport la organul fiscal local pe a cărei rază teritorială își are domiciliul/sediul/punctul de lucru, în termen de 30 de zile, inclusiv, de la modificarea survenită, și datorează impozitul pe mijloacele de transport stabilit în noile condiții începând cu data de 1 ianuarie a anului următor.
iubire77, utilizator