Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vanzare auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vanzare auto

Buna ziua,
Am un autoturism intregistrat pe vechea locuinta, acum recent m.am mutat cu totul in alt judet. Întrebarea mea este daca pot sa vând acel autoturism fără ca eu să modifi carte masini?
Ce intelegeti prin "recent" ?
Termenul legal de inregistrare pe rol fiscal este de 30 de zile
In Martie 2016 m.am mutat in alt județ. Mi.am schimbat doar buletinul pentru noua adresa dar cartea autoturismului încă nu.
Credeti că este nevoie să schimb si actele mașinii sau se poate vinde si asa ?
mulțumesc
Da, trebuie să depuneți declarații la direcțiiile de impozite și taxe locale de la vechiul și noul domiciliu
Cod fiscal, art 471, alin 5
[ link extern ]

(5) În cazul oricărei situații care conduce la modificarea impozitului pe mijloacele de transport, inclusiv schimbarea domiciliului, sediului sau punctului de lucru, contribuabilul are obligația depunerii declarației fiscale cu privire la mijlocul de transport la organul fiscal local pe a cărei rază teritorială își are domiciliul/sediul/punctul de lucru, în termen de 30 de zile, inclusiv, de la modificarea survenită, și datorează impozitul pe mijloacele de transport stabilit în noile condiții începând cu data de 1 ianuarie a anului următor.