Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tratament tva pentru vanzare constructii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tratament tva pentru vanzare constructii

O firma inregistrata in scopuri de TVA doreste sa vinda in 2020 catre o alta firma inregistrata in scopuri de TVA o cladire .
Cladirea a fost intrata in patrimoniu(regie proprie) in 2013 cu o valoare de 228222 lei la care s-au facut modernizari in 30,11,2015 in valoare de 182978 lei si in dec.2019 de 242532 lei.

Intrebare

Daca fac notificare pentru vanzare cu TVA - factura de vanzare o fac cu specificatia de taxare inversa?

In aceste conditii mai fac ajustare de TVA?

Care ar fi cea mai buna solutie in cazul acestei vanzari?

Cu respect,
M.Anescu
george-neagu, moderator