Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

O familie fara copii, ea moare prima si rudele ei renunta la partea lor.
El face un testament unui nepot.
Apoi revine si anuleaza testamentul, facand altul unui alt nepot.
Intrebarile sunt :
1 se mai poate deschide succesiune din partea cuiva ?
2 poate fi contestat ultimul testament de catre primul nepot ?

multumesc
eu45ani, utilizator
Stimata doamna,

Cel de-al doilea testament este valabil.

Mostenirea testamentara poate coexista cu mostenirea legala.

Nepotii de frate / sora nu au calitatea de mostenitori rezervatari .

Numai cei cuprinsi in clasa succesorilor rezervatari pot contesta testamentele care le lezeaza rezerva succesorala.

Liberalitatile excesive (donatiile si legatele ) care lezeaza rezerva mostenitorilor rezervatari (parinti, sotul supravietuitor, descendenti) pot fi supuse reductiunii, prin buna invoiala, ori pe cale judiciara.

Succesiunea este deschisa prin moarte.

Orice pact asupra unei succesiuni nedeschise este lovit de nulitate absoluta.

Sotul supravietuitor poate contesta testamentul, in calitatea sa de mostenitor rezervatar.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat