avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

O familie fara copii, ea moare prima si rudele ei renunta la partea lor.
El face un testament unui nepot.
Apoi revine si anuleaza testamentul, facand altul unui alt nepot.
Intrebarile sunt :
1 se mai poate deschide succesiune din partea cuiva ?
2 poate fi contestat ultimul testament de catre primul nepot ?

multumesc
Ultima modificare: Vineri, 31 Ianuarie 2020
eu45ani, utilizator
Stimata doamna,


Cel de-al doilea testament este valabil.

Mostenirea testamentara poate coexista cu mostenirea legala.

Nepotii de frate / sora nu au calitatea de mostenitori rezervatari .

Numai cei cuprinsi in clasa succesorilor rezervatari pot contesta testamentele care le lezeaza rezerva succesorala.


Liberalitatile excesive (donatiile si legatele ) care lezeaza rezerva mostenitorilor rezervatari (parinti, sotul supravietuitor, descendenti) pot fi supuse reductiunii, prin buna invoiala, ori pe cale judiciara.

Succesiunea este deschisa prin moarte.

Orice pact asupra unei succesiuni nedeschise este lovit de nulitate absoluta.

Sotul supravietuitor poate contesta testamentul, in calitatea sa de mostenitor rezervatar.




Ultima modificare: Vineri, 31 Ianuarie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament fără succesiune dezbătută. care e situația bunurilor cuprinse în el? voichita4075 voichita4075 am 77 de ani,am testament pe un teren (pe el exista dintotdeauna o casuta) din anul 1955,Acest testament este facut de bunicul meu. intrebarea mea este: ... (vezi toată discuția)
Testament reciproc soti, valabilitate, legatar universal lucian1956 lucian1956 Buna ziua, O familie, sot, sotie, 2 copii (copiii fiind ai sotiei din alta casatorie, purtand numele tatalui lor). Sotii isi fac unul altuia testament, ... (vezi toată discuția)
Mostenire pedrosolitar pedrosolitar Bunica fostei mele sotii a donat casa si tot ce avea unui nepot de verisoara, exluzand-o pe fiica si nepoata ei. In situatia data ce se poate face? (vezi toată discuția)